biznesWiadomości promowane

4 największych europejskich operatorów chce stworzyć jedną europejską sieć

Financial Times donosi o rozmowach, jakie prowadzone są pomiędzy Deutsche Telekom, France Telecom, Telecom Italia i Telefonicą, które doprowadzić mają do powstania jednej, europejskiej sieci komórkowej.

Według informacji brytyjskiego dziennika przedstawiciele firm Deutsche Telekom (T-Mobile), France Telecom (Orange), Telecom Italia (Telecom Italia Mobile) i Telefonica (O2) spotkali się już w tej sprawie z komisarzem UE ds. konkurencji.

Choć każda z tych firm działa aktualnie w wielu krajach Europy, w każdym z nich utrzymuje osobną spółkę, która funkcjonuje na lokalnym rynku. Operatorzy chcieliby połączyć swoje zasoby i stworzyć jeden holding kontrolujący infrastrukturę, który działałaby we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Pozwoliłoby to im zaoferować dużo tańsze połączenia na obszarze całej UE, zunifikować cenniki i zwiększyć swoją konkurencyjność wobec lokalnych operatorów.

W ramach takiego holdingu największe profity miałyby płynąć do tych spółek, które w największym stopniu inwestowałyby w rozwój i infrastrukturę. Jeśli udałoby się wprowadzić plan w życie, nowy operator komórkowy byłby porównywalny swoją wielkością do operatorów chińskich.

Joaquin Almunia na razie nie mówi „nie” takiemu pomysłowi ale nie znaczy to, że całą operację uda się przeprowadzić szybko i sprawnie. Największymi przeciwnikami stworzenia jednego, dużego operatora komórkowego będą najprawdopodobniej krajowi regulatorzy rynków.

[Zdjęcie: Flickr/Yanni Koutis]

podobne treści