newssmartfony

4-calowy iPhone to jednak za mało?

Według badań przeprowadzonych przez analityków na zlecenie amerykańskiej grupy Citi – duża część właścicieli iPhone’ów chciałaby, aby dysponował on… większym wyświetlaczem.

Bezdyskusyjnym liderem na rynku dużych, 5-calowych smartfonów jest obecnie główny rywal AppleSamsung. Zdaniem researcherów Citi, to właśnie sukces koreańskiej firmy sprawił, że posiadacze iPhone’ów wyrazili tak powszechną chęć nieznacznego powiększenia ekranu flagowego cacka giganta z Cupertino. Za taką opcją opowiedziało się w ankiecie aż 47% z nich. To o tyle interesujący wynik, że przebili oni pod tym względem nawet posiadaczy smartfonów ze stajni innych producentów, z których tylko 42% chciałoby, by ich telefon dysponował nieco większym ekranem.

Wyniki tych badań – oczywiście nie do końca miarodajnych, bo przeprowadzonych na określonej grupie osób – ciekawie kontrastują ze stanowiskiem samego Apple (i jego fanbojów), które już od dawna utrzymuje, że 4,5 bądź 5-calowe nie leżą w strefie jego potencjalnych zainteresowań. Historia uczy nas jednak, by takie deklaracje traktować z przynajmniej bardzo dużym przymrużeniem oka – wszyscy pamiętamy jak skończyła się niechęć Apple do 7-calowych tabletów (podpowiedź: iPadem Mini).

Z moich osobistych doświadczeń wynika (chyba nie będę tu przesadnie oryginalny), że zarówno mniejsze, jak i większe smartfony posiadają szereg specyficznych wad i zalet. 3,5 bądź nawet 4-calowe słuchawki są bez wątpienia zdecydowanie bardziej poręczne i nie wymagają od nas korzystania z obydwu rąk – wszystko znajduję się w bezpośrednim pobliżu naszego kciuka, przez co obsługa urządzenia jest bardzo prosta i wygodna. Nie można tego powiedzieć o większych, 5-calowych smartfonach, które zmuszają nas do wspomagania się pozostałymi kończynami – to szczególnie irytujące gdy cel stanowi element znajdujący się w przeciwległym rogu wyświetlacza. Można oszaleć. Z drugiej strony – telefony-olbrzymy zdecydowanie lepiej nadają się do korzystania z wszelkiego rodzaju multimediów (filmów, gier itd) i Internetu. Najzwyczajniej w świecie – a to wbrew pozorom naprawdę duża zaleta – więcej na nich widać.

Czy sukces Samsunga popchnie Apple do stworzenia 5-calowego iPhone’a? Z całą pewnością nie… możemy tego wykluczyć. Warto jednak pamiętać, że aż 43% respondentów stwierdziła, że jego obecny rozmiar jest w pełni optymalny.

Wykres pochodzi z portalu Business Insider

podobne treści