news

3D na równi pochyłej

Kino trójwymiarowe to wkurzająca moda, która powinna wrócić do getta animacji dla dzieci i tam pozostać. Jest to opinia nie tylko krytyków, ale i wielu reżyserów, szczególnie tych, którzy nie przyjaźnią się z Jamesem Cameronem. Christopher Nolan, który szykuje kolejny odcinek przygód Batmana, sugeruje, że nakręci go w technologii IMAX, nie 3D.

Autor zdjęć do filmów Nolana, Wally Pfister, powiedział: „Nie czytałem scenariusza ‚Batmana 3’, ale bardzo bym chciał nakręcić cały ten film w IMAX. Jestem wielkim fanem tej technologii, tymczasem wobec 3D mam zupełnie inne odczucia. Filmy Chrisa są przeładowane bodźcami wzrokowymi, cały czas mnóstwo się w nich dzieje, a IMAX wzmacnia ten efekt dzięki swojej skali – to większe płótno, które możemy zapełnić obrazami. Tak było w przypadku ‚Mrocznego rycerza’, którego fragmenty powstawały w IMAX. Czy filmy 3D opowiadają więcej? Kiedy patrzysz na tę ‚głębię’ obrazu, film wypada sztucznie.”

Christopher Nolan May Shoot All of Batman 3 in Non-3D IMAXNie mamy jeszcze publicznej wypowiedzi Nolana na ten temat, ale wszystko wskazuje na to, że z „Batmana 3D” nici. I dobrze!

Filmowcy bacznie przyglądają się trendom na rynku. W przypadku „Avatara” z wyświetlania filmu w trzech wymiarach udało się pozyskać większość, bo 71 procent, przychodów. 68 procent zarobiła w ten sposób animacja „Jak wytresować smoka”. Nieco gorzej poszło trójwymiarowym wersjom „Shreka” oraz „Toy Story 3”.

W przypadku „Jak ukraść Księżyc” („Despicable Me”), ten odsetek spadł już poniżej 50 procent.

Is 3D Already Dying?Oczywiście decyduje cena. Bilety do kin 3D są dwukrotnie droższe, a wiele osób – kiedy widziało już jeden film w 3D – decyduje, że nie warto dopłacać. Większość filmów nie traci w dwóch wymiarach tyle uroku, co ‚”Avatar”. Publiczność zadecydowała, wydając pieniądze oszczędniej.

Nie dotarło to jeszcze z pewnością do szefów hollywoodzkich studiów produkcyjnych, którzy utopili miliardy w sprzęcie do kręcenia i obróbki obrazu 3D. [Adam Frucci/giz, MTV, io9, The Wrap, Ebert]

podobne treści