designnews

350-letni zegarek ze świetnie zachowanym mechanizmem

Po lewej widzimy zerdzewiałego śmiecia, po prawej czeka niespodzianka – jego nietknięte korozją wnętrze. Wiemy, jak wygląda w środku dzięki zaawansowanej technologii rentgenowskiej.

Zegarek został znaleziony w 1970 roku przez nurków szperających na dnie morza przy szkockim wybrzeżu. Uważa się, że pochodzi ze statku, który zatonął w 1653 roku. Czasomierz znajdował się w szkockim Muzeum Narodowym, ale przy pomocy konwencjonalnych zdjęć rentgenowskich nie sposób było ustalić, jak wygląda wnętrze obiektu.

Aż wreszcie muzealni badacze zainteresowali się tomografią komputerową. Zazwyczaj kojarzy się nam ze szpitalem, ale okazuje się, że może być też przydatna w muzeum. TK wysyła w poprzek obiektu wiązki promieni rentgenowskich pod różnym kątem, a potem je łączy za pomocą oprogramowania komputerowego, by stworzyć przekrojowy, a nawet trójwymiarowy obraz wewnętrznej budowy badanego obiektu. 

Andrew Ramsey i jego współpracownicy z brytyjskiej firmy X-Tek Systems opracowali udoskonalony tomograf, wysyłający cienkie wiązki promieniowania o zwiększonym napięciu. Uzyskują dzięki niemu świetnej jakości obrazy przekrojowe, nawet gdy badają bardzo gęste obiekty.

Tomogram pokazuje, że stalowe elementy zegarka zardzewiały, ale części wykonane z mosiądzu postały nienaruszone. Lore Troalen ze szkockiego muzeum powiedział: „Wyniki badań przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Nie spodziewaliśmy się, że zachowała się tak duża część mechanizmu.”

Obraz z TK ukazuje bogactwo zdobień, rzymskie cyfry, a nawet podpis zegarmistrza: „Niccholas Higginson of Westminster.” Wiemy z zapisów historycznych, że Higginson był znanym rzemieślnikiem w londyńskiej dzielnicy Westminster w połowie XVII wieku.

X-Rays Reveal Perfectly Preserved Mechanisms Inside 300-Year-Old Pocket Watch
X-Rays Reveal Perfectly Preserved Mechanisms Inside 300-Year-Old Pocket Watch

Dobra robota panie Higginson. [Kyle VanHemert/giz, Nature]

podobne treści

  • kublon1

    A dzisiaj jak nie kupisz Rolekxa to Ci się rozwali po 2 latach : D

  • pier

    G-shokiem po 5 latach sie znudzilem i pomyslalem o kupnie nowego.Ale jak stary dziala gupio wydawac kase na cos nowego.Wiec testy.I co nawet mozna nim zucac o sciane czy przejechac mulonezem ale twardziel sie trzyma i jak na zlosc nie chce sie zepsuc :)