news

16-latek zarobił 3 miliony złotych na własnej stronie

Historia Christiana Owensa sprawia że narzekanie na leniwe i zidiociałe dzieciaki stanie się nie na miejscu. 16-latek z Corby w brytyjskim hrabstwie Northantshire nieźle zarobił na pierwszej firmie, teraz rozkręca drugą. Mówi, że w biznesie kieruje się przykładem Steve’a Jobsa, prezesa Apple. Oto historia przedsiębiorczego nastolatka.

W wieku 7 lat Christian dostał swój pierwszy komputer. Trzy lata później miał już Maka i zaczął się uczyć projektowania stron. W 2008 roku, kiedy miał 14 lat, założył pierwszą firmę, o której być może słyszeliście: Mac Bundle Box. Utrzymany w Apple’owskiej stylistyce serwis oferował zestaw dziesięciu aplikacji w dobrej cenie, ale przez ograniczony czas.

How a 16-yo Kid Made His First Million Dollars Following His Hero, Steve JobsPakiet aplikacji na Mac OS X, normalnie wart łącznie 400 dolarów, był oferowany za 10 procent wartości. Dopiero, gdy określona liczba osób wykupiła pakiet, w serwisie pojawiała się nowa oferta, co sprawiało, że użytkownicy polecali serwis znajomym. To jeszcze nie wszystko – część zysków była przeznaczana na cele charytatywne.

Mac Bundle Box zarobił 700 tysięcy funtów (3,4 miliona złotych) w pierwszych dwóch latach funkcjonowania.

Zamiast spocząć na laurach, Owens wziął się za nowe przedsięwzięcie: firmę reklamową Branchr, która rozpowszechnia 300 milionów reklam miesięcznie na ponad 17 tysiącach stron internetowych i aplikacjach na iPhone’a i Androida. Usługa oferuje „kontekstowe, behawioralne, geograficzne i dostosowane do potrzeb wydawcy” umiejscowienie reklam. Zarobiła już 800 tysięcy dolarów w pierwszym roku funkcjonowania. W firmie pracuje ośmiu dorosłych, w tym 43-letnie mama Christiana. Chłopak zamierza zarobić na Branchr milion funtów. Twierdzi, że firma przejęła już inne przedsiębiorstwo. Wszystkie zyski przeznacza na rozwój.

Jego przepis na sukces?

Nie ma recepty na powodzenie w biznesie. Aby odnieść sukces, trzeba ciężko pracować, wiedzieć, czego się chce i porywać się na największe cele.

Szacuneczek, Christianie. [Jesus Diaz/giz, SWNS]

podobne treści

 • Dawid Krysiak

  „Historia Christiana Owensa sprawia że narzekanie na leniwe i zidiociałe dzieciaki stanie się nie na miejscu.” – jest to drodzy państwo wyjątek potwierdzający regułę :D

 • a

  zaloze sie ze niejednemu polaczkowi podskoczyla gula jak przeczytalby to – ZE JAK ON MOZE TAKA KASE ZARABIAC – ze to takie proste! JA tez tak chce, i wogole

  ja jako prawie obywatel UK mam do czynienia z polaczkami od groma i jak slysze jak polaczek gada ze „UK-ejczyk” (w moim przypadku Szkot) to glupi i tepy to mam ochote chwycic cos ciezkiego i roztrzaskac gosciowi TEN PUSTY LEB!

  zbyt dluga historia by pisac dlaczego przecietny UK-jczyk jest INTELIGENTNIEJSZY od przecietnego polaczka

 • bajjzel

  Komputer w wieku 7 lat:) Od tego czasu uczył się programować i stale rozwijał, nic więc dziwnego, że dobrze zarabia. Także jestem zdania, iż młody jest wyjątkiem potwierdzającym regułę:P W Polsce autorzy interia.pl czy choćby naszej klasy zarobili dużo więcej.

 • Marcin Molczyk

  @a: jako „prawie obywatel uk” możesz też być traktowany jako „polaczek”, tylko taki co to sie za bardzo wymądrza..

 • smentek79

  Do autora: „zaloze sie ze niejednemu polaczkowi podskoczyla gula”. Nie ma czegoś takiego jak „Polaczkowie” ani „Ukejczykowie” są za to „Idioci”. Pozdrawiam.

 • a

  @smentek79 – czy ja napisalem Ukejczyk?

 • Marcin Molczyk

  @a – tak w ostatnim akapicie swojej wypowiedzi.
  przy okazji, jak to jest być prawie obywatelem UK?

 • norbvlo

  1 na 100,1 na 1000, 1 na 1000000_ilu jest takich co im wychodzi,zastanówcie się nad tym zanim cokolwiek skomentujecie heh bo to jest istotą tego artykułu

 • Dawid Krysiak

  Problem jak widać nie w Christianie ale w nas – przeciętny dzieciak jak dostanie komputer, to zatrzymuje się na CSie, gg, nk, fb,yt…

 • ktoosiu

  ta tyle że kogo w polsce stać na maca? tam koleś dostał takiego w wieku 10 lat, a u nas to ponad średnią krajową^^

 • sddffd

  Podziwiam chłopaka i gratuluje mu już osiągniętego sukcesu trzymaj tak dalej Christian

 • s

  @a – takiego downa dawno nie spotkalem ;) po 12 latach pobytu w UK, 4 lata temu wyjechalem do… Chin! Jestem prawie Chinczyk! albo nawet prawie: Shanghai-czyk… heheh co za mlotek…

  Zeby nie bylo, takich mlotkow jak w UK nie spotkalem nigdzie na swiecie, no moze poza Stanami.

 • dawid.dubanosow

  ktoosiu: a co ma mac do sukcesu?