newssamochody

Aż 7 na 10 Amerykanów nie ufa autonomicznym samochodom

Kto się boi autonomicznych samochodów? Okazuje się, że odsetek osób, które nie mają zaufania do komputerów za kierownicą jest wyjątkowo duży.

Przynajmniej tak wynika z ankiety przeprowadzonej na reprezentatywnej grupie tysiąca osób metodą wywiadów telefonicznych na zlecenie American Automobile Association (AAA). Według niej, aż 71 procent Amerykanów odpowiedziało, że bałoby się jechać na miejscu pasażera w autonomicznym samochodzie, co jest pewnym spadkiem w stosunku do podobnego badania w roku ubiegłym, kiedy to 73 procent respondentów odpowiedziało w ten sposób, ale i tak wzrostem w stosunku do roku 2017, kiedy „jedynie” 63 procent badanych odpowiedziało, że bałoby się jechać takim autonomicznym samochodem.

AAA tłumaczy wzrost nieufności wobec technologii autonomicznych samochodów w amerykańskim społeczeństwie głośnymi incydentami, w jakich w ciągu ostatnich dwóch lat brały udział autonomiczne samochody. I w sumie nie ma co się dziwić. Zaskakuje jednak, przynajmniej z perspektywy osoby ponadprzeciętnie zainteresowanej technologią, aż tak wysoki odsetek deklarowanej nieufności wobec takich pojazdów.

Stowarzyszenie uważa, że można byłoby znacząco go obniżyć niejako „oswajając” ludzi z zaawansowanymi systemami wspomagania kierowcy, takimi jak na przykład adaptacyjny tempomat, automatyczne hamowanie awaryjne czy system automatycznego parkowania. Badanie wykazało bowiem, że kierowcy, którzy mają styczność z przynajmniej jednym z takich systemów, są o 68 procent bardziej skłonni ufać tym funkcjom niż ci, którzy nie mają do nich dostępu.

Tyle teorii, w praktyce ludzie nie zawsze reagują racjonalnie, więc nawet takie stopniowe zapoznawanie szerokiej publiczności z autonomicznymi samochodami nie musi wcale w znaczący sposób obniżyć odsetka osób nie przekonanych do nich.

Ilustracja: Google

podobne treści