ciekawostkinaukaWiadomość główna

15 ciekawostek na temat Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Wiedzieliście, że Międzynarodowa Stacja Kosmiczna porusza się po orbicie naszej planety z prędkością wystarczającą do tego, by w ciągu jednego dnia pokonać dystans od Ziemi do księżyca i z powrotem? Albo że trzech członków załogi ISS zjada w przeciągu połowy roku równowartość 32,558 Big maców? Nie? Cóż, pora nadrobić garść zaległości. Poznajcie 15 interesujących faktów na temat najsłynniejszej stacji kosmicznej w naszym rejonie wszechświata.

Nie dalej jak 15 lat temu z kazachskiego kosmodromu Bajkonur wystrzelono na orbitę pierwszy moduł Międzynarodowej Stacji Kosmicznej – „Zarya”. Dwa tygodnie później ówczesną całość uzupełnił amerykański „Unity” od NASA. Tak – w olbrzymim skrócie – narodziła się historia stacji znanej na całym świecie pod angielskim skrótem ISS. Oto kilkanaście ciekawostek na jej temat.

 1. Jej zbudowanie wymagało przeprowadzenia aż 136 osobnych lotów w kosmos wykonanych z pomocą siedmiu różnych rakiet nośnych.
 2. Porusza się po orbicie z prędkością 7,71 km/s. Szybkość ta wystarczałaby ponoć do odbycia ekspresowej, jednodniowej podróży na księżyc i z powrotem.
 3. Wraz z cumującymi statkami kosmicznymi stacja osiąga wagę nieco ponad 453 tysięcy kilogramów
 4. 13 kilometrów – tyle wynosi długość okablowania systemów elektrycznych stacji.
 5. Całkowita powierzchnia modułów przekracza 5350 metrów kwadratowych, co oznacza, iż razem są one większe od statku Tantive IV, fikcyjnej korwety koreliańskiej księżniczki Lei.
 6. Szacuje się, że stacja posiada więcej luźnej przestrzeni życiowej niż 6-pokojowy dom.
 7. Członkowie załogi mają do dyspozycji dwie łazienki, siłownię oraz pomieszczenie z ogromnym wykuszem, czyli sporych rozmiarów oknem na Ziemię i przestrzeń kosmiczną.
 8. Stacja wielokrotnie stanowiła port dla najrozmaitszych maszyn. Odwiedzały ją m.in. rosyjskie pojazdy Sojuz (89 razy), amerykańskie wahadłowce NASA (37 misji), pojazdy „dostawcze” czy też prywatne statki SpaceX Dragon (trzykrotnie).
 9. Wszystkie systemy niezbędne do prawidłowej obsługi stacji są magazynowane wraz z wynikami eksperymentów i badań na nieco ponad setce regałów wielkości klasycznych budek telefonicznych.
 10. 8 boisk do koszykówki – właśnie tyle wynosi powierzchnia paneli słonecznych, z których korzysta stacja.
 11. Zgodnie z raportem NASA – „za zarządzenia stacją odpowiadają 52 komputery”. Sam segment amerykański dostarcza ponoć „półtora miliona linii kodu generowanego przez 44 komputery wysyłające 400 tysięcy sygnałów za pośrednictwem 100 sieci”. Robi wrażenie.
 12. Ciśnienie panujące wewnątrz stacji przypomina to panujące na pokładzie lecącego Boeinga 747
 13. Licząc od 2000 roku – załoga ISS skonsumowała około 25 tysięcy posiłków, co daje nam „siedem ton zapasów na trzech astronautów przez pół roku ich obecności na stacji”.
 14. MSK odwiedziło już 211 ludzi z 15 krajów.
 15. Kiedy stacja zakończy swoją działalność – kilka z najnowocześniejszych rosyjskich modułów (jak np. „Nauka”) zostanie wykorzystanych do budowy stacji kosmicznych mających stać się bazami wypadowymi dla załóg biorących udział w lotach na Marsa czy księżyce Saturna.

Cóż, dobrze wiedzieć, że jakaś jej część i naukowe dziedzictwo nie umrze wraz z zakończeniem jej misji.

Źródło: Gizmodo.com

podobne treści