newsprogramy

14 lat więzienia za antywirus online

Za pisanie programów antywirusowych można zwykle otrzymać całkiem przyzwoitą wypłatę, a w najgorszych wypadkach listy zdenerwowanych użytkowników, którzy uważają, że antywirus działa za wolno. Pewien pochodzący z Łotwy programista dostał jednak 14 lat więzienia.

Jak ustalono w trakcie śledztwa, w latach 2009 – 2016 pochodzący z Łotwy Rusłan Bondars najpierw opracował, a później prowadził serwis o nazwie Scan4you, w którym użytkownicy, jak w popularnym VirusTotal, mogli przeskanować poszczególne swoje pliki. U szczytu swojego rozwoju usługa posiadała aż 30 silników skanujących, co miało gwarantować wyjątkowo przekrojową analizę. Za każdy skan pobierana była opłata w wysokości 0,15 dolara, a w zamian za to żadne informacje, uzyskane w procesie skanowania, nie trafiały do wspólnych baz społeczności antywirusowej.

I to właśnie ta cecha sprawiła, że obywatel Łotwy znalazł się na celowniku amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości. Śledczy doszli bowiem do wniosku, że Scan4you wykorzystywane jest przez przestępców do udoskonalania swoich narzędzi. Mało tego, nie tylko jest w ten sposób wykorzystywane, ale powstało właśnie w celu umożliwienia przestępcom weryfikacji wykrywalności nowych narzędzi wykorzystywanych do ataków.

Podczas procesu udowodniono między innymi, że działalność Scan4you miała związek z działaniami hackerów, którzy zaatakowali amerykańską sieć Target w 2013 roku i przyczyniła się do rozwoju malware’u Cytadela. Według śledczych, zarówno Bondars, jak i jego partner biznesowy, który skazany został wcześniej, mieli ponadto powiązania z rosyjską FSB.

Ostatecznie Bondars usłyszał zarzuty złamania ustawy o oszustwach komputerowych, oszustwa telekomunikacyjnego oraz włamania do komputera oraz z zamiarem wyrządzenia szkody. W maju został uznany winnym i osadzony w areszcie w oczekiwaniu na orzeczenie wysokości kary. Tą poznał w ubiegłym tygodniu. Wyrokiem sądu federalnego w Aleksandrii w stanie Virginia za swoją działalność spędzi łącznie w amerykańskim więzieniu 14 lat.

Zdjęcie: Flickr/Patrick Feller

podobne treści