news

13 lat udawał pilota i latał po Europie

Czy ten pan wydaje się wam znajomy? Thomas Salme od 13 lat sterował
pasażerskimi Boeingami 737 nad Europą, więc mógł siedzieć w kokpicie
waszego samolotu. Problem w tym, że jest inżynierem i tylko udawał pilota. Na szczęście nigdy nie miał wypadku. Licencję sam sobie wydrukował.

Został w marcu złapany przez policję na amsterdamskim lotnisku Schipol. 41-letni Salme właśnie miał polecieć Boeingiem 737 do Turcji z 101 pasażerami na pokładzie. Jak opowiada, kiedy 13 lat temu postanowił ubiegać się o pracę w liniach lotniczych, sam zrobił sobie kopię szwedzkiego pozwolenia na wykonywanie zawodu. Wyglądała jak przedszkolna laurka, nie była laminowana, ale do niedawna nie wzbudziła podejrzeń. Przeszedł półtoraroczne szkolenie na symulatorach i zaczął latać.

Jak mówi Salme, pracownicy linii lotniczych i lotnisk nie wiedzą, jak wyglądają licencje w innych krajach. Można im przedstawić dowolną fałszywkę. Oszukał Włochów, że jest wykwalifikowanym szwedzkim pilotem. Thomas nie stanie przed sądem, zapłacił tylko mandat w wysokości 2 tysięcy euro i ma roczny zakaz latania.

Wynika z tego, że pasażerów prześwietlają cały czas, ale pilotów prawie nie sprawdzają. Czuję się coraz bezpieczniej. [Jesus Diaz/giz, Focus]

podobne treści