wynalazki

12 wynalazków, które zabiły swoich twórców

Postęp wymaga poświęceń. Czasami poświęceń ostatecznych, choć żaden z poniższych wynalazców nie spodziewał się raczej, że pogoń za marzeniami wpędzi go do grobu.

Inżynier Henry Smolinski chciał zbudować samochód, który mógłby latać. Nazwał go AVE Mizar. Niestety wynalazek Smolinskiego zabił go w wypadku w 1973.

Michael Robert Dacre miał podobne marzenie. Jego wynalazek rozbił się w sierpniu 2009 roku zabijając Dacre’a.

Aurel Vlaicu, rumuński pionier lotnictwa, zbudował pierwszy metalowy samolot. Niestety jego konstrukcja Vlaicu II rozbiła się podczas próby przelotu nad Karpatami w 1913 roku.

Franz Reichelt był pionierem spadochroniarstwa. Niestety zginął podczas testowego skoku z Wieży Eiffla 4 lutego 1912 roku.

Horace Lawson Hunley próbował zbudować dla Konfederatów łódź podwodną napędzaną siłą ludzkich mięśni. Zginął podczas testowania swojego wynalazku w 1863 roku.

Valerian Ivanovich Abakovsky był pomysłodawcą Aerowagonu, eksperymentalnej kolejki wysokich prędkości, napędzanej silnikiem lotniczym. Zginął wraz z kilkoma sowieckimi oficjelami, kiedy jego wynalazek wykoleił się w drodze do Moskwy.

Mitrofan Nedelin pracował nad konstrukcją rakiet balistycznych. Zginął podczas katastrofy, która wydarzyła się 24 października 1960 roku na kosmodromie w Bajkonurze, kiedy to opracowywana przez jego zespół trzydziestometrowa rakieta R-16 wybuchła na pozycji startowej. W katastrofie zginął prawie cały zespół inżynierów programu.

Max Valier był niemieckim konstruktorem rakiet i samochodów o napędzie rakietowym. Zginął zanim dane mu było wypróbować swój ostatni wynalazek – w laboratorium silnik wybuchł mu w twarz.

Otto Lilienthal był pierwszym człowiekiem, któremu udało się wznieść w powietrze. Jako konstruktor i oblatywacz pierwszych szybowców położył podwaliny pod rozwój lotnictwa. Zmarł 10 sierpnia 1896 roku od ran odniesionych w wypadku swojego szybowca, który wydarzył się dzień wcześniej.


Donald M. Campbell w 1964 roku ustanowił lądowy i wodny rekord prędkości. Rok później próbował poprawić swój wcześniejszy rekord prędkości na wodzie, niestety przy prędkości 320 mil na godzinę stracił panowanie nad swoją maszyną Bluebird K7, która rozbiła się zabijając Donalda na miejscu.

Stanisław Wigura był konstruktorem lotniczym, którego konstrukcje, takie jak na przykład RWD-6, święciły triumfy na międzynarodowych zawodach lotniczych. 11 września 1932 roku, wraz ze swoim pilotem Franciszkiem Żwirko, leciał na meeting lotniczy w Pradze. Ich RWD-6 rozbił się pod Cieszynem.

Harry Daghlian — tu grany przez Johna Cusacka w filmie „Fat Man and Little Boy” — był fizykiem pracującym w Los Alamos nad budową amerykańskiej bomby atomowej. Zmarł w 1945 roku w efekcie jednego z eksperymentów, który przeprowadzał z plutonowym rdzeniem nazwanym później „diabelskim rdzeniem„, ponieważ eksperymenty nad nim, niecały rok później, okazały się zabójcze również dla innego fizyka – Luisa Slotina. W filmie „Fat Man and Little Boy” wypadek przytrafia się fikcyjnemu naukowcowi granemu przez Johna Cusacka.

podobne treści