news

12-kilometrowy odwiert na Sachalinie

Na rosyjskiej wyspie Sachalin u wybrzeży Oceanu Spokojnego powstał największy odwiert na Ziemi, a raczej pod ziemią. Jego długość wynosi
12,3 kilometra, a wiercenie trwało zaledwie 60 dni. Odwiert sięga oczywiście do złóż ropy naftowej i gazu ziemnego, i to w bardzo ciekawy sposób.

This drill dug the world's longest oil wellCeny ropy naftowej znów rosną, zaś popyt na paliwa nie maleje, więc coraz bardziej opłacalne staje się wydobywanie paliw kopalnych nawet z trudno dostępnych złóż. Pod Sachalinem i pobliskimi wodami może znajdować się aż 45 miliardów baryłek ropy i gazu, więc inwestorów nie zniechęcają ani ekstremalnie niskie temperatury ani zagrożenie trzęsieniem ziemi. Popularna metoda odwiertu to prowadzenie otworu poziomo, nie pionowo.

This drill dug the world's longest oil wellTo proste: skoro pokłady ropy znajdują się pod dnem morza, ale tylko kilka kilometrów od wyspy, poprowadzenie długiego rurociągu jest tańsze w budowie i eksploatacji niż inwestowanie w platformę wiertniczą. Amerykański gigant paliwowy z Teksasu, czyli firma ExxonMobil, wykorzystuje na Sachalinie potwora, wiertło Yastreb, które wykonało już od 2007 roku sześć odwetów.

Ostatni nazywa się OP-11, ma długość 12,35 kilometra i po linii prostej sięga 11,47 kilometra od miejsca odwiertu. Gaz ziemny z tego złoża płynie do Rosji, Chin i Japonii, zaś ropa naftowa do USA.

ExxonMobil postawił też u wybrzeży wyspy platformę Orlan, wykonaną ze zbrojonego betonu. Musi się ona oprzeć potężnym krom lodu, które unoszą się na powierzchni wody właściwie cały rok.

W przyszłości możemy oczekiwać, że odwierty będą jeszcze dłuższe. Skoro 12-kilometrowy udało się stworzyć w 60 dni, wystarczy kilka dni dłużej, by kolejny rekord został pobity.

podobne treści