portale społecznościowewynalazki

10 tysięcy płyt Blu-ray czyli „szafa grająca” Facebooka

Źródłem sukcesu biznesowego Facebookadane, którymi na nasz temat dysponuje sieć społecznościowa. A są ich ogromne ilości, co jednocześnie sprawia ogromne problemy, ponieważ trzeba je przechowywać. Dlatego Facebook cały czas eksperymentuje z nowymi sposobami na ich przechowywanie. Jednym z ostatnich jest urządzenie wykorzystujące płyty Blu-ray.

Konkretnie 10 tysięcy płyt Blu-ray, dzięki którym łącznie można przechować petabajt danych. Wiceprezes Facebooka ds. inżynierii, Jay Parkih, wyjaśnił zasadę działania zbudowanego przez sieć społecznościową urządzenia podczas tegorocznego Open Compute Summit. Jest ona dość prosta i była znana już konstruktorom analogowych szaf grających. Facebook po prostu zamienił dawny zasobnik z płytami winylowymi na zasobnik z płytami Blu-ray. Obecna generacja tego typu urządzeń korzysta z 10 tysięcy płyt i może pomieścić petabajt danych, ale Facebook chce w najbliższej przyszłości zwiększyć pojemność jednej „szafy” do 5 petabajtów.

Choć proces wybierania odpowiedniej płyty i jej odczytywania trwa dłużej niż odczyt danych z twardego dysku, w tym przypadku nie ma to większego znaczenia, ponieważ Facebook planuje wykorzystać te urządzenia jako tak zwane „cold storage”, czyli urządzenia, które przechowują dane, do których odwołujemy się bardzo rzadko.

Jay Parkih twierdzi, że Facebook przechowuje aktualnie w ten sposób 30 petabajtów danych, a nowy system jest o połowę tańszy niż podobne rozwiązania oparte na twardych dyskach i, w porównaniu do nich, zużywa 80 procent mniej elektryczności.

podobne treści