newstutoriale

10 sposobów na poprawienie pamięci

Moja lista absolutnie pilnych rzeczy do zrobienia liczy już 6 pozycji, do tego cały czas zapomniałam napisać ważnego maila i kupić chleb. Czy to oznacza, że jestem już zbyt zajęta, czy może dotknęła mnie starcza demencja?

Znalazłam na szczęście rady, jak uporać się z zapominalstwem – na stronie HowStuffWorks. Nie pamiętam, czy działają, ale spróbujcie.

Mniej alko = mniej kłopotów

I nie chodzi tylko o zapominanie, gdzie, z kim i co robiłeś wczoraj, ale o trwałe uszkodzenie mózgu wynikające z regularnego przeholowywania z drinkami. Na szczęście spożywanie umiarkowanych ilości alkoholu pomaga, nie szkodzi, pamięci. Umiarkowanych!

Uśmiechnij się

Przygnębienie wpływa na wzrost poziomu kortyzolu w krwiobiegu. Z krwią ten hormon dostaje się do hipokampu, czyli ośrodka pamięci krótkotrwałej. Nic więc dziwnego, że kiedy zmagasz się ze złym nastrojem, zapominasz o ważnych rzeczach i frustrujesz jeszcze bardziej. Warto o tym pamiętać, gdy znów zapomnisz o spotkaniu w dniu, w którym wszystko idzie ci jak po grudzie. Jest wytłumaczenie.

Rusz się wreszcie

Jeśli masz jakąkolwiek wymówkę, by pozostać na kanapie, mam na to odpowiedź: mózg potrzebuje do pracy tlenu. Kropka.

Zapamiętuj obrazy

Jeśli zawsze zapominasz, gdzie leżą klucze lub ładowarka, wyobraź sobie ten przedmiot w niezwykłym kontekście. Na przykład pomyśl o tym, jak ładowarka dzielnie walczy z kłębkami kurzu na podłodze przy kontakcie w sypialni. Wyobraź sobie tę scenę, zamknij oczy i spróbuj ją zobaczyć. Następnym razem, będziesz wiedział, gdzie leży ta **** ładowarka.

Uwaga!

Lepiej zapamiętujemy słowa, obrazy, liczby, na które naprawdę zwróciliśmy uwagę. Nie sposób zapamiętać imienia nowo poznanej osoby, jeśli przy przedstawianiu skupiłeś się na jej, hm, oczach.

Skojarzenia słowne

Pracując z 40 osobami w biurze, możesz mieć zrozumiałe powody do zapominania imion i nazwisk. Przykład: ruda z marketingu pamięta, jak się nazywasz, co jest irytujące, bo ty nie możesz zapamiętać imienia Tamara.

Rozwiązanie: ułóż sobie w myślach wierszyk: „Lepsza ruda Tamara niż zepsuta gitara”. Teraz nigdy nie zapomnisz jej imienia!

Zapamiętuj grupami

Na przykład numery telefonów łatwiej zapamiętać trójkami, a imiona dzieci siostry ciotecznej – w wierszyku.

Ucz się od Hannibala Lectera

Nie zabijać! Hannibal Lecter znany był z metody loci, czyli lokalizacji wspomnień, ułatwiającej zapamiętywanie. Wyobraź sobie, że przechadzasz się po wnętrzu zamku, a po drodze napotykasz przedmioty i symbole oznaczające rzeczy, o których miałeś pamiętać. Przećwicz!

Rozglądaj się

Obiecałeś kumplowi płytkę i zapomniałeś ją zabrać do pracy już trzy razy? Postaw ją na stoliku przy wyjściu, by jej nie przeoczyć, gdy będziesz rano wychodził z domu. Kumpel nie może dłużej czekać na kompozycje Rubika.

Nie poddawaj się

Wszystkie metody są skuteczne dopiero wtedy, gdy używasz ich konsekwentnie i systematycznie. Nie ma łatwych, lekkich i przyjemnych sposobów na poprawienie pamięci. Legalnych… [HowStuffWorks, zdjęcie: AuthenticEccentric]

podobne treści

  • Anonim

    „Lepsza ruda Tamara niż zepsuta gitara”. :))
    już wiem, jak zapamiętam „Lepsza gruba Sabina niż popsuta turbina!”

  • lepszatamaranizgitara

    Zajebisty tekst :) Dobre przykłady w aktualnym kontekście!