smartfony

10 rzeczy, których mogliście nie wiedzieć o telefonach komórkowych

A które wiedzieć moglibyście chcieć. Głównie z tego powodu, że jak to już z ciekawostkami bywa – także i te są ciekawe.

– Poczta głosowa jest niemal tak stara jak świat, bo wymyślono ją już w roku 1986. Co więcej, nie powstała w umysłach naukowców na usługach wielkich korporacji, a w głowie 26-letniego Scotta Jonesa, młodego pracownika naukowego MIT, który wpadł na ten pomysł, myśląc nad zimną pizzą o życiu, wszechświecie i całej reszcie.

– Z telefonami komórkowymi związanych jest kilka fenomenów psychicznych. Między innymi telefonofobia czyli lęk przed wykonywaniem lub odbieraniem połączeń telefonicznych, nomofobia – lęk przed utraceniem kontaktu ze światem poprzez zgubienie telefonu, wyczerpanie się jego baterii czy utratę zasięgu, albo frigensofobia: strach, że telefony komórkowe mogą uszkodzić nam mózgi.

– Jeśli mieszkacie w jakimś słonecznym miejscu USA, nigdy nie ścinajcie stojącej w centrum miasta palmy, bo możecie stracić zasięg. W tym kraju znajduje się około dwóch milionów anten i przekaźników telefonii komórkowej. Część z nim jest zamaskowana na najróżniejsze sposoby. Na przykład ot tak. Oto sztuczna palma.

– Najdroższym telefonem komórkowym świata jest iPhone 4 Diamond Rose przygotowany przez brytyjskiego jubilera Stuarta Hughesa.W jego obudowę wmontowano 500 małych diamentów, część z nich w logo Apple zrobione z białego złota. Telefon ten kosztuje, bagatela, pięć milionów funtów. Trochę dużo. Nawet jak na iPhone`a.

– Pierwsze połączenie przy pomocy telefonu komórkowego zostało wykonane już niemal 40 lat temu na nowojorskiej ulicy. Jako pierwszy numer wykręcił Martin Cooper, pracownik Motoroli. Zadzwonił do swojego… największego rywala.”Rozmawiałem z Joe Engelem, który był moim głównym przeciwnikiem na rynku i zarazem moim odpowiednikiem w AT&T. Ich wtedy uważano za największą korporację na świecie, my byliśmy tylko małą firmą z Chicago. Powiedziałem mu ‚Joel, tu Marty. Dzwonię do ciebie z przenośnego telefonu, prawdziwego poręcznego przenośnego telefonu’. Po drugiej stronie słyszałem tylko wściekłe zgrztanie zębów”.

– Pierwszy smartfon to już dzieje późniejsze o 20 lat. Pierwszym był Simon, zaprojektowany przez IBM i zaprezentowany w roku 1993. Wyprodukowano tylko dwa tysiące egzemplarzy.

– Klasyczny stary sygnał SMS-a w Nokiach, czyli niezmiernie irytujące ”piii-pi-piriiiippi” to w istocie skrót SMS w alfabecie Morse`a.

– Żaden telefon Nokii sprzedawany w Azji nie ma cyfry ”4” w nazwie modelu. Czwórka uznawana jest za przynoszącą pecha we wschodniej i południowo-wschodniej części tego kontynentu.

– 45% ludzkości wyśle dzisiaj, wysłało lub właśnie wysyła SMS-a.

– Przyczyną 70% połączeń awaryjnych w USA (czyli słynnych telefonów pod 911) jest niezablokowana klawiatura telefonu noszonego przez użytkownika w kieszeni lub w torebce. Tak samo jak 11 000 połączeń alarmowych dziennie w Wielkiej Brytanii. Wynika to z tego, że w niektórych starszych modelach komórek przytrzymanie jednego przycisku, bądź wciśnięcie dwóch naraz było automatycznie interpretowane jako ”wołanie o pomoc”.

podobne treści