newstutoriale

10 przydatnych porad dla posiadaczy i przyszłych posiadaczy iPada

Każdy głupi potrafiłby korzystać z iPada. Przynajmniej na poziomie podstawowym. Gdy jednak trafi on już w twoje ręce i minie ci radocha pod tytułem „mam iPada, mam iPada!”, zapewne chciałbyś zrobić na nim coś więcej. Oto kilka podpowiedzi, które ci to ułatwią.

Miękki Reset

Z naszego doświadczenia wynika, że użytkownicy urządzeń działających na iPhone OS najczęściej nie mają pojęcia jak je zresetować, nie odłączając zasilania. A jest to wiedza bardzo przydatna na wypadek zawieszenia się systemu.

Reset jest jednak bardzo prosty. Wystarczy przez kilka sekund przytrzymać górny przycisk włączania iPada jednocześnie z przyciskiem „Home” umieszczonym u dołu ekranu. Powoduje to restart urządzenia. Wymuszenie wyjścia z dowolnej aplikacji jest jeszcze prostsze. Do tego wciskamy i przytrzymujemy sam klawisz „Home”.

Kopiuj-wklej 

10 Essential iPad Tips & Tricks
Kopiowanie tekstu jest banalne – wystarczy dwukrotnie stuknąć w wybrane słowo. A jeśli chcesz skopiować cały paragraf, musisz przeciągnąć te małe, irytujące, niebieskie gałki… a może nie musisz?

Tak naprawdę wystarczy klepnąć tekst cztery razy. To wystarczy, by zaznaczyć cały paragraf.

Załaduj swoje e-książki

10 Essential iPad Tips & Tricks
Podstawowym sposobem zdobywania książek na iPada jest ściąganie ich poprzez aplikację iBooks. Można tam nawet znaleźć niewielką liczbę darmowych pozycji, za to wciąż nie ma ani jednej po polsku. Ale pamiętaj – tak jak iTunes pozwalał załadować na iPoda muzykę, która była wcześniej na twoim komputerze, tak i iPada możesz wypełnić swoimi wcześniej zdobytymi książkami.

Problem jednak leży w formatach eBooków. iPad obsługuje wyłącznie ePub. Dlatego wszystkie swoje e-książki będziesz musiał przekonwertować. To jednak żaden problem – można to zrobić darmowym programem Calibre. Warto też przyjrzeć się stronie Projektu Gutenberg, który oferuje 25 klasycznych polskich pozycji w formacie ePub (i ponad 25 tysięcy angielskich). Wszystkie książki dostępne są za darmo, bo wygasły do nich prawa autorskie.

Łatwe wyciszanie

Siedzisz sobie spokojnie w teatrze ze swoim iPadem, zabijając czas po tym, jak stwierdziłeś, że nowoczesne przedstawienia nie są dla ciebie. Aż tu nagle… zapomniałeś, że filmiki z YouTube mogą być całkiem głośne! Nic nie szkodzi. Można bardzo szybko wyciszyć dźwięk.

Wystarczy przytrzymać przycisk ściszania dźwięku przez około dwóch sekund. Twój iPad zamilknie.

Zamiast osobnej ramki do zdjęć

10 Essential iPad Tips & Tricks
Zapewne słyszałeś, że iPad może służyć za cyfrową ramkę do zdjęć. Można uruchomić tę funkcję na kilka sposobów. Który z nich jest najprostszy?

Gdy rozbudzisz iPada z trybu czuwania, spójrz na pasek do odblokowywania ekranu. Można tam zauważyć ikonę kwiatka. Gdy ją klikniesz, w kilka chwil rozpocznie się pokaz slajdów. Można sterować jego prędkością w Ustawieniach. Aha, gdy już w nie wejdziesz, wyłącz opcję „zbliż na twarze”. Uwielbia ona psuć wygląd twoich zdjęć.

Olbrzymie zrzuty ekranu

Jeszcze jedna przydatna funkcja, o której nie wie większość użytkowników iPhone OS, mimo że w tym systemie jest już od jakiegoś czasu. Również iPad umożliwia łatwe zapisywanie wszystkiego, co widzisz na ekranie. Do tego zapisuje zrzuty w rozdzielczości 768×1024, co czyni tę opcję nawet bardziej przydatną na iPadzie niż iPhonie.

Wciśnij przycisk uruchamiania (na górze urządzenia) i przycisk „Home” równocześnie, na około pół sekundy. Zrzut zostanie zapisany jako grafika w galerii zdjęć.

Superszybkie przewijanie stron internetowych

Jesteś już na dole bloga twojego znajomego, gdy uświadamiasz sobie, że nie przeczytałeś najnowszego wpisu. Nie musisz jednak męczyć się z przeciąganiem palców po ekranie kilka(dziesiąt) razy. To byłoby straszne.

Zamiast tego kliknij pole z tytułem strony, krzyknij „Abrakadabra”, i już jesteś na górze strony. Magiczne zaklęcie nie jest obowiązkowe, ale wypowiedzenie go z pewnością wzmocni efekt.

Więcej z wiadomości przy przeglądaniu

10 Essential iPad Tips & Tricks
Wiesz, że przy przeglądaniu swojej skrzynki pod tytułem wiadomości może wyświetlić się więcej niż tylko jej dwie linijki? Można to było zmienić już w iPhonie, ale na małym ekranie nie było to zbyt praktyczne. Natomiast na iPadzie ułatwi to przeglądanie maili bez konieczności ich otwierania.

Przejdź w Ustawienia > Poczta, Kontakty i Kalendarze i wybierz „5 linii” w ustawieniach przeglądania. A skoro już jesteś w opcjach, warto zastanowić się nad ustawieniem automatycznego ściągania poczty. Choć oczywiście to skróci nieco czas życia baterii.

Włącz klawiaturę wirtualną, gdy pracujesz z fizyczną

Gdy podłączasz do iPada klawiaturę bluetooth, klawiatura ekranowa zniknie (co jest dość logiczne). A jeśli nagle, z jakichś powodów, będziesz chciał z niej skorzystać? Nie musisz wyłączać bluetootha.

Wystarczy kliknąć przycisk „eject” na fizycznej klawiaturze. To spowoduje włączenie tej wirtualnej.

Zmniejsz rozdzielczość filmów HD… bo ich nie obejrzysz

10 Essential iPad Tips & Tricks
Pewnie masz na swoim komputerze filmy w formacie 1080P. iPad ich jednak nie odtworzy. Ba, iTunes nawet nie pozwoli ci ich wgrać. Najprostsze rozwiązanie? Zmniejszyć ich rozdzielczość do 720P z pomocą programów takich Handbreak.

Bonus: umieść 6 skrótów na dolnym pasku

#!#photo2#!#

I iPhone, i iPad mają domyślnie umieszone 4 skróty do aplikacji na dolnym pasku. Ale iPad może więcej!

Klikając i przytrzymując ikonę, możesz ją dowolnie przesuwać. Wtedy wystarczy ją przeciągnąć na pasek u dołu ekranu. Bardzo wygodne!

Gdy już iPad dotrze do Polski, z pewnością sami odkryjecie różne ciekawe opcje. Dajcie nam wtedy koniecznie znać, a na pewno opublikujemy wasze spostrzeżenia!

podobne treści

 • Anonim

  swietny poradnik, dodaje go do ulubionych, zeby mi nie zginal, jak juz bedzie mozna kupic u nas

 • satjez

  wow, zaawansowany użytkownik może skorzystać z zaawansowanej funkcji kopiuj-wklej. to jest coś.

 • okbyz

  Nadal nie wiem jak przegrac ksiazki na iPAda, program Calibre nie widzi mi urzadzenia.
  {pomocy:)

 • jola57auh
 • Lukasz-calka1

  Ksiazki na ipada mozna wgrac ale tylko w formacie epub. Mozna je sciagac normalnie z sieci. A pozniej dodajemy plik do itunes i synchronizujemy z ipadem. Pytania na [email protected]

 • Agabog170894

  Można tez po prostu ściągnąć książkę PDF wprost na opada z iPad i otworzyć ja w aplikacji iBook. Bardzo proste. Nic nie trzeba konwertowac
  A.

 • palina2104

  Mam I Pada COWON gdy go włączam wyskakuje mi ekranik i pokazuje X . Prosze o szybką odpowiedz .

 • AYvcygcvdcyc

  Przecież iPad jest dostępny w Polsce. Nie rozumiem ostatniego akapitu, ani końcówki komentarza pana Anonymous. Tu można sobie go kupić od Apple! http://store.apple.com/pl/browse/home/shop_ipad/family/ipad/select

 • AYvcygcvdcyc

  Nie spojrzałem na datę napisania posta. Przepraszam.