internetnews

10 hotspotów wystarczy, aby pokryć zasięgiem całą Polskę

Tak wynika z założeń nowego standardu Wi-Fi 802.22. Maksymalny zasięg hotspota wynosi… 100 kilometrów z prędkością sięgającą 22 Mbps! A wszystko to dzięki użyciu niewykorzystywanych luk pomiędzy sygnałami stacji telewizyjnych.

Według wytycznych, punkty dostępowe WRAN-u (Wireless Regional Area Network) będą nadawać sygnał pomiędzy kanałami telewizyjnymi na częstotliwościach od 54 do 862 MHz. Takie częstotliwości pozwalają na transmisję danych na dalekie odległości i właśnie dlatego są one wykorzystywane przez stacje telewizyjne.

Zakładając, że hotspot ma 100 kilometrów zasięgu, to obszar pokrywany przez takie urządzenie wynosi lekko ponad 30 tysięcy kilometrów kwadratowych! Z dziesięć punktów dostępowych i problem dostępu do Internetu w Polsce z głowy! Jasne, że pewnie nie będzie to tak działać, żadne urządzenie nie wytrzyma takiego natłoku danych. Ale np. Wi-Fi o takim zasięgu na własny użytek? AP w domu i Internet w promieniu 100 kilometrów!

Trzeba wziąć pod uwagę, że standardy rządzą się własnymi prawami – w rzeczywistości to nie będzie wyglądać tak różowo, a na wprowadzenie Wi-Fi 802.22 jeszcze poczekamy. [Slashdot, Wired]

podobne treści

 • komentarz

  Niech autor tego tekstu spojrzy krytycznie na swoje amatorskie podejście do tematu.

 • tankiel

  obszar 30 tysięcy kilometrów? chyba zła jednostka. Poprawną jednostką powierzchni tutaj byłyby kilometry kwadratowe. Do tego zasięg jest do 100 km, przy dobrych warunkach pogodowych i w otwartym terenie. Sprawa ma się znacznie gorzej w budynku czy podczas burzy.

 • tankiel

  I nie 10 hotspotów a więcej, myślę że przynajmniej 15 żeby zakryć cały obszar naszego kraju (zakładając że będzie ten zasięg 100 km)

 • uho

  ludzie, czy wy myślicie, że iPhone czy inny Galaxy S będzie miał w sobie tyle mocy, żeby odesłać dane do takiego oddalonego o 100km AP?

  Na taką odległość to można wysyłać pakiety UDP np. z wideo strumieniowym a nie korzystać z internetu, który musi mieć transmisję TCP w dwie strony…

 • Levon Yemenjyan

  Stacje Nadawcze mają moc ok 1 kW o ile się nie mylę. Mając coś takiego w mieszkaniu czy tam domu fundniemy wszystkim do okola zaburzenia snu, a w skrajnych przypadkach choroby nowotworowe.

 • iforget911
 • wooks001

  1kW = 1000W, hmm moja mikrofalówka ma moc 800w = 0.8kW, a z tego co pamiętam to odkurzacz ma 2.5kW. Wszyscy sąsiedzi śpią jak zwykle ;p

 • nie

  Wrócimy do czasów kiedy telefon komórkowy potrzebował połowę powierzchni bagażnika w samochodzie :D
  Do tego żeby korzystać z takiej sieci potrzebować będziemy gniazdka trójfazowego w domu ;-)