fotonews

​Trzy nowe obiektywy dla systemu Micro 4/3

Panasonic przedstawia trzy wymienne obiektywy oparte na standardzie Mikro 4/3 i przeznaczone do aparatów LUMIX G Micro System. Wszystkie obiektywy oferują wysoką sprawność optyczną, kompaktowe rozmiary i wiele zaawansowanych rozwiązań technicznych. 

Obiektyw stałoogniskowy LUMIX G 14 mm / F2,5 ASPH (H-H014)

Najlżejszy na świecie wymienny obiektyw jednoogniskowy LUMIX G 14 mm / F2,5 ASPH oferuje szeroki kąt 14 mm (odpowiednik ogniskowej 28 mm w aparatach na film 35 mm) oraz jasność 2,5 i rejestruje jasne obrazy o wysokim kontraście. Wykorzystując szerokie pole widzenia i dużą głębię ostrości, kompaktowy obiektyw LUMIX G 14 mm / F2,5 ASPH zapewnia doskonałe wyniki nie tylko podczas fotografowania krajobrazów, ale również wnętrz.

Obiektyw, który składa się z sześciu soczewek w pięciu grupach, w tym trzech soczewek asferycznych, cechuje się zarówno dużą kompaktowością (ogólna długość wynosi zaledwie 20,5 mm), jak i wysoką sprawnością optyczną. Nadaje się też doskonale do fotografowania obiektów z prostymi liniami, na przykład architektury, ponieważ minimalizuje zniekształcenia. Integracja silnika krokowego z wewnętrznym systemem napędu ustawiania ostrości przekłada się na szybki i cichy autofokus. Siedem blaszek nadaje przesłonie zaokrąglony kształt, który pozwala uzyskać atrakcyjny efekt wygładzenia w nieostrych obszarach podczas robienia zdjęć przy większych ustawieniach przesłony. Niezawodny metalowy uchwyt gwarantuje dużą trwałość nawet w przypadku intensywnego użytkowania, a wielowarstwowo powlekane soczewki obiektywu minimalizują efekty ducha i flary, aby zapewnić jeszcze większą jakość zdjęć.
Wśród wymiennych obiektywów do aparatów cyfrowych, dane z 21 września 2010 r.

#!#photo2#!#

Teleobiektyw LUMIX G VARIO 100-300 mm / F4,0-5,6 / MEGA O.I.S. (H-FS100300)

Nowy teleobiektyw LUMIX G VARIO 100-300 mm / F4,0-5,6 / MEGA O.I.S. pozwala robić z ręki zdjęcia w bardzo dużym zbliżeniu przy ogniskowej 300 mm (odpowiednik ogniskowej 600 mm w aparatach na film 35 mm), a jednocześnie jest niezwykle lekki i kompaktowy. LUMIX G VARIO 100-300 mm / F4,0-5,6 / MEGA O.I.S. umożliwia fotografowanie — przy dużej kompresji perspektywy — obiektów, do których nie można podejść, na przykład zawodów sportowych, dzikich zwierząt, samolotów itd., bez konieczności noszenia wielkiego, konwencjonalnego teleobiektywu i ciężkiego statywu. Optyczny stabilizator obrazu Panasonic  MEGA O.I.S. (Optical Image Stabilizer) skutecznie kompensuje drżenie ręki, zapobiegając rozmyciu zdjęć robionych w dużym zbliżeniu. Nowy obiektyw LUMIX G VARIO 100-300 mm / F4,0-5,6 / MEGA O.I.S. składa się z 17 elementów w 12 grupach, w tym z soczewki ED. Zastosowanie soczewki ED w pierwszej grupie ogranicza aberrację chromatyczną, zapewniając ostry, kontrastowy i stabilny obraz w całym zakresie powiększeń. Integracja silnika krokowego z unikatowym systemem śledzenia stopnia powiększenia i wewnętrznym systemem napędu ustawiania ostrości przekłada się na dokładny i szybki autofokus, który działa bardzo cicho. Siedem blaszek nadaje przesłonie zaokrąglony kształt, który pozwala uzyskać atrakcyjny efekt wygładzenia w nieostrych obszarach podczas robienia zdjęć przy większych ustawieniach przesłony. Niezawodny metalowy uchwyt gwarantuje dużą trwałość nawet w przypadku intensywnego użytkowania, a wielowarstwowo powlekane soczewki obiektywu minimalizują efekty ducha i flary, aby zapewnić jeszcze większą jakość zdjęć.

Obiektyw 3D LUMIX G 12,5 mm / F12 (H-FT012)

Pierwszy na świecie wymienny obiektyw 3D LUMIX G 12,5mm / F12 (H-FT012) umożliwia robienie zdjęć trójwymiarowych (odpowiednik ogniskowej 65 mm w aparatach na film 35 mm). Jest wyposażony w dwa systemy optyczne zainstalowane w średnicy uchwytu obiektywu i rejestruje stereoskopowe obrazy z lewego i prawego obiektywu, które następnie są przetwarzane za pomocą systemu do obróbki obrazów 3D. Pomimo unikatowych możliwości obiektyw 3D jest bardzo kompaktowy dzięki zaawansowanym technologiom optycznym firmy Panasonic i uwzględnieniu nie tylko konstrukcji mechanicznej, ale również systemu obróbki obrazu. Dotychczas fotografowanie trójwymiarowe za pomocą aparatów z wymiennymi obiektywami wymagało systemów panoramicznych albo połączenia dwóch obiektywów z dwoma matrycami CCD, ale rozwiązania takie mają wady, np. konieczność używania specjalistycznego aparatu 3D i problemy z uchwyceniem poruszających się obiektów. Nowy, kompaktowy wymienny obiektyw 3D oferuje większą łatwość obsługi i pozwala robić zdjęcia 3D za pomocą aparatów, które nie są specjalnie zaprojektowane do fotografii trójwymiarowej. Tworzy kadry 3D bez zniekształceń i bez przesunięcia czasowego między lewym a prawym obrazem, również w przypadku poruszających się obiektów. Obrazy 3D zarejestrowane za pomocą tego obiektywu, nawet w zbliżeniu, można komfortowo oglądać na telewizorach 3D . 

podobne treści