news

​Ten gigantyczny silnik o mocy 1600 KM zasilał cały stadion!

Może nie jest to największy silnik diesla na świecie ale ten ważący 30 ton egzemplarz i tak robi wrażenie. Kiedyś zasilał cały tor wyścigów konnych w Paryżu.

Silnik na zdjęciu to jeden z trzech silników Typ 9 V.O.S. zbudowanych w 1962 roku przez firmę Duvant. Każdy z nich miał prawie 4 metry wysokości (nie licząc wszystkich rur doprowadzających paliwo) i prawie 6 metrów długości. Każdej godziny swojej pracy spalał 350 litrów oleju napędowego, generując 1600 koni mechanicznych. Przez cały okres użytkowania silnik na zdjęciu stał w podziemiach toru wyścigów konnych Auteuil Racecourse gotowy do tego by, w razie konieczności, generować prąd dla całego obiektu.

Jednak po latach służby silnik przestał być używany w roku 1990. Przez dziesięć lat zbierał kurz do czasu, gdy nie zainteresowało się nim francuskie Association des Amoureux des Vieux Moteurs, czyli stowarzyszenie miłośników starych silników, którzy spędzili kolejną dekadę odnawiając i przenosząc ten silnik w nowe miejsce. 

Jeśli tak się składa, że czytasz te słowa z Francji – mamy dla Ciebie dobre wiadomości! Możesz zobaczyć go w działaniu na targach Rétromobile 2012 w Paryżu, które potrwają do niedzieli. 

tłum. AS 

podobne treści

 • amperion

  jakiś mało wydajny, popatrzcie jak technika idzie do przodu :-P

 • kuyk

  A Veiron ma 1000 KM. To ci dopiero downsizeing

 • jodzi

  w silnikach do agregatow pradotwirczych chodzi o moment a nie moc maksymalna i przykladowo 1001KM bugatti ma jakies 1 250Nm momentu a z teego co udalo mi sie doszukac to cudo ma ok 85 000Nm.. caaaalkiem inny rzad wielkosci :) moglby sciagnac ksiezyc na ziemie :):)

 • boobytap

  moment obrotowy to ,,prawdziwa siła” silnika, moc odpowiada tylko za osioganie predkosci max, przyklad ciognikow siodlowych, 400KM i 3000Nm :)