naukanews

​Kot Schrödingera podejmie za Ciebie życiowe decyzje

Jeśli miałbym wytypować kota, który zrobił największą karierę, byłby to niewątpliwie kot Schrödingera. Niezależnie od tego, czy jest martwy czy żywy, bije na łebek wszystkie koty w pustym mieszkaniu czy koty premierów. Teraz kot Schrödingera może zawładnąć także Twoim życiem.

Niektórzy twierdzą, że każda decyzja w życiu powinna być pozostawiona losowości wszechświata. Coś jak rzucanie monetą czy słynny eksperyment myślowy z zakresu mechaniki kwantowej, w którym kot jest jednocześnie żywy i martwy.

Schrödinger stworzył hipotetyczne urządzenie – szczelnie zamknięty pojemnik, w którym umieścił swojego hipotetycznego kota. W pojemniku tym znajduje się także źródło promieniowania emitujące średnio jedną cząstkę na godzinę oraz detektor promieniowania (np. licznik Geigera), który w chwili wykrycia cząstki uwalnia trujący gaz. Po tym jak zamkniemy pojemnik, po godzinie mamy 50% szans na to, że kot jest martwy, i takie samo prawdopodobieństwo, że nadal jest żywy. Dopiero pomiar, czyli otwarcie pojemnika, pozwoli stwierdzić jak jest naprawdę. Do tego czasu, zgodnie z mechaniką kwantową, kot jest jednocześnie żywy i martwy.

Na tym, mniej więcej, opierali się twórcy Schrödinger’s Car Executive Decision Maker tworząc swoją zabawkę. Nie różni się ona tak naprawdę od rzutu monetą, za to kiedy decyzje będzie można podbudować mechaniką kwantową będzie ona brzmiała zdecydowanie mądrzej. Po otwarciu pudełka „stan” elektronicznego kota stabilizuje się (żywy, martwy) dając odpowiedź na trapiące nas pytanie (tak, nie).

Zabawkę można zamówić za 30$ na stronie ThinkGeek, choć biorąc pod uwagę, że jeszcze tego nie sprawdziliście, możliwe, że nie można jej tam kupić.

[ThinkGeek via 7Gadgets]

podobne treści

  • arara

    „że jeszcze tego nie sprawdziliście, możliwe, że nie można jej tam kupić” – znaczy co? autor nie sprawdził przed podaniem informacji? nie ładnie. a jakieś linki do źródeł czy coś? fuszerka ;]

  • bako90q3

    arara otóż nie zrozumiałeś/zrozumiałaś.. dopóki nie wejdziemy na podaną stronę mamy 50% szans że tę zabawkę można tam będzie kupić czy też nie. Żart sytuacyjny.

  • arara

    O kurczę :D. Faktycznie :). Zwracam honor ;)