news

​Co poszło nie tak z patentami i prawami autorskimi?

Chyba wszyscy zgodzimy się, że w sprawie patentów i praw autorskich popełniono gdzieś błąd. Nikt przecież nie twierdzi, że za pracę nad utworem nie należy się wynagrodzenie, jednak prawdą jest również to, że cała nasza kultura powstała jako swobodna mieszanka przeróżnych motywów, którym trudno byłoby przypisać dziś autorów. Krótki dokument Kirby’ego Fergusona stara się odpowiedzieć na pytanie gdzie, kiedy i dlaczego prawa przestały chronić twórców.

Trzeba jednak zaznaczyć, że sam film opisuje sytuacje jaka ma miejsce obecnie w USA. W Polsce, na chwilę obecną, prawa autorskie obejmują swoją ochroną sposób wyrażenia idei, nie samą ideę. W naszym kraju nie można także opatentować programu komputerowego, ponieważ program komputerowy nie jest wynalazkiem. Wynalazkiem nie jest również sposób działania danego programu. 

W Polsce nie jest więc jeszcze tak źle, choć na pewno znajdzie się wiele korporacji zainteresowanych zwiększeniem swojej kontroli nad tym co można a czego nie. Póki co zachęcam do oglądania.
[Kirby Ferguson]

podobne treści