news

​Bug w urządzeniach Apple pozwala szpiegować obce iPhone’y

Wszystkie iMessage, które wychodziły lub przychodziły na iPhona tego człowieka (przyjaciele nazywają go Wiz) trafiły do nas przez przypadek. Wiemy wszystko o jego pracy, życiu erotycznym, znamy jego adres. Apple – byłoby dobrze gdybyście zajęli się tym bugiem.

Żeby wyjaśnić o co chodzi, musimy opowiedzieć prozaiczną historię: syn koleżanki miał problemy ze swoim iPhonem 4. Ponieważ koleżanka jest fantastyczną matką, zaniosła wadliwe urządzenie do Apple Store w czasie kiedy jej syn był w szkole. Nie na uczelni, tylko w szkole. Takiej, do której zwykle chodzą małoletni. 

Kiedy otrzymała iPhone’a z powrotem, telefon jej syna działał perfekcyjnie. Pomijając fakt, że stał się oknem, przez które można podglądać prywatne życie obcego mężczyzny. Niezależnie od tego ile razy telefonu nie resetowano i nie wpisywano do niego danych właściciela, każda wychodząca i przychodząca iMessage Wiza pojawia się na telefonie dziecka. iPhone Wiza stał się praktycznie telefonem syna koleżanki. A są tam rzeczy, których dzieci nie powinny oglądać.


Problem z iMessage, która pojawia się na nie tym ekranie, na którym powinna, nie jest nowy – informowaliśmy już o tym w grudniu. Martwiliśmy się wtedy, że złodziej iPhone’a mógłby przejąć prywatne komunikaty prawowitego właściciela. W tym wypadku sprawa wygląda trochę inaczej – jak niechciany podsłuch. Na domiar złego Wiz nie ma pojęcia o tym, że mogę mieć coś z tym wspólnego. Podczas dnia wysyła jak zwykle wiadomości, nieświadom inwigilacji. Teraz już widać jakim zagrożeniem jest ten bug: całe Twoje prywatne życie może zostać upublicznione, a Ty nie zauważysz nawet kiedy.

Uwierzcie nam na słowo, poznaliśmy Wiza całkiem nieźle.

Prawdopodobnie nie zastanawialiście się nawet ile osobistych informacji ujawniacie codziennie w prywatnej korespondencji. Wiemy wystarczająco dużo o tym człowieku by go nachodzić, szantażować i uprzykrzać mu życie używając tylko informacji, które wpadły w nasze ręce. Na podstawie garści informacji pozyskanych z jego iPhone’a oraz przy pomocy Google’a znaleźliśmy jego adres zamieszkania, profil na Facebooku, adres email, osobiste informacje o jego znajomych, ulubioną siłownię i – uwaga – Apple Store, w którym pracuje. Tak jest! Ten bug urządził pracownika Apple. Pracownika tego samego Apple Store, do którego nasza koleżanka zaniosła telefon. 

Najprawdopodobniej wiadomości Wiza są przesyłane na inny telefon ponieważ zamienił on karty SIM podczas dokonywania naprawy telefonu naszej przyjaciółki, co spowodowało, że wszystkie iMessagge zostały przypisane do telefonu, który nie jest jego. Trochę ponad miesiąc temu Ars Technika rozważała teorie o tym czy iMessage jest przypisana na stałe do karty SIM czy jest usługą wymagającą zalogowania jak Gmail. 

Niemożliwe żeby Apple nie wiedziało o tym problemie.

Możliwe, że jak długo jest to problem złodziei i ich ofiar, nie figuruje on wysoko na liście poprawek. 

Ale, podkreślam jeszcze raz, w opisywanym przeze mnie przypadku, żadne przestępstwo nie zostało popełnione, żaden telefon nie zaginął, hasła nie zostały stracone. Zwykła wycieczka do Genius Bar, która zamieniła nas w nieumyślnych podglądaczy. Miejmy nadzieję, że to wystarczy by Apple naprawiło ten bug. 

tłum. AS

podobne treści

 • solop

  sporo nie pomaga restart to może restore do fabrycznego…ciężko pomyśleć? :PP

 • m.walasinski

  Niestety ten blad jest calkiem popularny. Ostatnio dowiedzialem sie np. ze moje wiadomosci podczas rozmowy z dwoma roznymi osobami trafialy m.in do mojej najblizszej rodziny, ktora uzywa iMessage…

 • Zmartwiony

  iMessage czy SMS ?

 • szymarek1

  Przecież to nie jest żaden bug, raczej niedouczenie pracownika Apple. Naprawiając iPhone’a prawdopodobnie przywrócił ustawienia fabrycznie ze swoją kartą sim. iPhone po przywróceniu automatycznie przypisuje z sim numer telefonu do iMessage i nie można tego już zmienić, nawet zmieniając sim. Wystarczy zwykłe restore z kartą sim właściciela i po problemie. Ktoś kto pisał ten artykuł raczej nie ma większego pojęcia o iOS 5 ( bez obrazy).

 • Andrzej Spyra

  @ solop – reset do fabrycznych, nie restart;
  @m.walasinski – jakieś szczegóły? Co na to pracownicy Apple Store?
  @Zmartwiony – iMesssage;
  @szymarek1 – no właśnie nie wystarczy, jakby to było takie proste to by nie było problemu;

 • m.walasinski

  @szymarek1 – to nie jest takie proste jakby sie wydawalo. Restore w zaden sposob nie pomoglo. Co wiecej pozwole sobie zauwazyc, ze takie cuda zaczely sie dopiero po przesiadce na 4S z najowszym ios.

 • szymarek1

  W takim razie zwracam honor. U moich znajomych pomogło zwykłe restore z kartą właściciela. Jeden miał iP 3GS , a drugi iP 4.

 • admin

  Narzekaj, że w Andrid Market są aplikacje z „wirusami”.

  [fanboy logic]

  Miej wadliwą aplikację systemową w iPhonie.

 • lala001

  restore ale z konfiguracja iphonea jako nowe urządzenie….